Hormony během menstruace


V ženském těle se před i při menstruaci děje téměř hormonální bouře. Hned po předchozí menstruaci totiž dojde k produkci hormonu z hypotalamu, což je určitá oblast mozku, která má na starosti endokrinní řízení celého organismu. Tento hormon se nazývá gonadoliberin a působí hlavně na hypofýzu. V hypofýze se totiž podle tohoto působení začínají tvořit další hormony. Tyto se nazývají gonadotropní a jsou dva. Folikulostimulační a luteotropní hormon. Folikulostimulační hormon již podle názvu působí na folikuly ve vaječnících. Vajíčko, které má schopnost vázat největší množství tohoto hormonu, dozrává nejrychleji.

komfort během menstruace

V tomto vajíčku dochází k produkci estrogenů, ty následně podporují další produkci FSH. Vyšší produkce FSH znamená zralejší vajíčko a tím pádem také více estrogenů. V polovině tohoto cyklu z ne úplně známého důvodu začnou působit estrogeny snížení FSH a naopak zvýšení luteinizačního hormonu. To vede k tomu, že folikul obsahující zralé vajíčko praskne. Vajíčko se tak uvolní do vejcovodu a putuje do dělohy. Pokud by bylo po cestě oplodněno, je děloha připravena toto vajíčko přijmout a dál se starat o výživu a ochranu nově vznikajícího života. Pokud ale oplodněno není, dojde ke ztrátě hormonálního působení.

hygienické vložky

Arterie, které vyživují sliznici dělohy se kontrahují, což vede k tomu, že část děložní sliznice, menstruační krev, a právě neoplodněné vajíčko jsou odstraněny z organismu pryč. Je naprosto normální, že se ženy necítí během těchto změn ve vlastním těle příjemně, proto je nutné dbát zvýšenou pozornost na komfort, který si můžeme připravit zvenčí. Začít můžete třeba tím, že vyměníte běžné menstruační pomůcky na jedno použití za alternativy jako jsou menstruační kalhotky s klasickým střihem. Tato volba je pohodlná, ekologická, a navíc zbavuje Vaši peněženku každoměsíčních nákladů.

Nejnovější komentáře

Žádné komentáře.