Jak si představit fotovoltaiku s bateriemi


S existencí fotovoltaiky se postupně seznamuje široká veřejnost v různých projektech, jejichž realizace vídáme podél některých silnic a tu a tam také zahlédneme nějaký ten panel zavěšený na střešní krytině. Patříte-li právě vy k lidem, kteří sice ví, že něco takového existuje, ale nemají tušení, jak tato zařízení fungují, mohly by se vám hodit následující alespoň základní, zevrubné informace. Fotovoltaické elektrárny rozlišujeme dvojího druhu. Prvním typem jsou zařízení připojená do elektrické sítě a tím druhým systémy zcela samostatné a nezávislé na nikom a na ničem. Pracují spolehlivě, aniž byste měli v blízkém okolí elektrické vedení.

panely na střeše

Můžeme tato zařízení přezdívat jako fotovoltaiku s bateriemi Joyce energie, ale přesnější název jsou ostrovní FVE systémy. Kdo se rozhodne instalovat ostrovní fotovoltaiku na svůj dům, velmi často v rekreačních lokalitách na střeše chaty či chalupy vysoko v horách nebo s výhledem na Berounku na jejím středním toku, který je velmi málo zalidněný, měl by v první řadě přizvat odborníky a nechat si vystavit podrobnou kalkulaci, která zahrnuje délku životnosti jednotlivých komponentů, výkon celého „soláru“, návratnost investic a nutnost dalších investičních kroků s ohledem do budoucna.

fotovoltaika na domě

Mít ostrovní systém se ovšem vyplatí už jen proto, že nejste závislí na rozvodné síti, tudíž vás nepřekvapí žádné „blackouty“, žádné problematické vztahy mezi dodavateli a odběrateli energií a v zásadě ani rošády, co vznikají na energetických burzách. K vlastní fotovoltaice si pak můžete přidat i vlastní zdroj pitné vody, vlastní septik a vytápění domu dřevem v krbu, a jste „za vodou“. Zbývá pak už jen vyřešit způsob vaření, ale ani propan-butanová tlaková láhev neznamená nic zásadního, co by váš rodinný rozpočet mohlo ohrozit v souvislosti s rostoucími cenami energií. Mimochodem, nikdo z nás neví, jak se vývoj cen energií (potravin a všeho dalšího) bude vyvíjet v blízkém i vzdáleném časovém horizontu, vyplatí se proto myslet „na zadní kolečka“.

Nejnovější komentáře

Žádné komentáře.