Kindergeld – příspěvky pro vaše děti


Kindergeld jsou příspěvky pro rodiče, kteří mají ve své péči nezletilé děti, nebo děti, které se ještě připravují na budoucí povolání. Tyto příspěvky dostávají občané Německa, ale nejenom ti. Nárok na ně mají i například pendleři, proto je důležité, abychom o nich věděli. Jedná se o nezanedbatelnou částku, která může výrazně pomoci rodinnému rozpočtu, zvláště teď, když je vysoká inflace, a zdražuje se prakticky všechno. Pokud tedy pracujete v Německu, nebo zde žijete, zpozorněte.

Německo

I když jste možná o Kindergeld slyšeli, třeba si myslíte, že na tento příspěvek nemáte nárok z toho důvodu, že máte trvalé bydliště v České republice. Takto totiž v Německu, nebo i v jiných okolních státech, pracuje spousta Čechů. Bydlí v České republice, ale pracují v Německu. Je to pro ně výhodné. Náklady na živobytí jsou levnější v České republice, ovšem výplaty v Německu jsou i mnohonásobně vyšší než v Česku na obdobných pozicích.

děti

I v takovém případě ovšem máte nárok na Kindergeld. Jak to? Stačí, když odvádíte daně do německého daňového systému. Což tím, že zde pracujete, splňujete. Pak už nezáleží na tom, kde máte trvalé bydliště. Rozhodující je právě tato skutečnost.

A v jaké výši dostanete příspěvky na své děti? Zatímco dříve byli příspěvky různé podle toho, o kolikáté dítě v rodině se jedná, od roku 2023 je stanoveno, že příspěvky budou pro všechny jednotné. A to ve výšce 240 euro, což je velmi slušná částka.

Navíc, občas můžete dostat ke Kindergeldu nějaké bonusy, pokud jsou vyhlášené. Poslední byl v roce 2021, a to kvůli tehdejší pandemii covidu-19. Více si o tom můžete přečíst na Kinderbonus srpen 2021 Překlady německého jazyka.

Pokud tedy máte na příspěvky nárok, neváhejte, a požádejte si o ně. Nezapomeňte ale, že zároveň s nimi nesmíte pobírat příspěvky na děti ze systému sociálních dávek v České republice.

Nejnovější komentáře

Žádné komentáře.