Kouzla zeolitu


O zeolitu Chlorito se někdy vypráví, že jde o zázračný či kouzelný minerál. Dokáže nás překvapit svými vlastnostmi a jeho využití je velice pestré. Jaká kouzla si na vás zeolit přichystal, a jak jich využít v náš prospěch?

Odstraňování čpavku – čpavek neboli amoniak je toxická látka, která se může vyskytnout v bazénech na koupání. Jestliže jeho koncentrace stoupne nad určitou mez, stává se voda na koupání nebezpečnou a nezpůsobilou k tomuto využití. Zeolit má tu úžasnou moc, že čpavek z vody pohlcuje přirozeným způsobem, aniž by ji kontaminoval dalšími jedy.

odpadkový koš

Trojstupňová filtrace – zeolit filtruje vodu v bazénech či v úpravnách pitné vody tak, že pohlcuje nečistoty na vnějších hranách jednotlivých zrnek, jako je tomu u křemičitého filtračního písku. To, co písek však nedokáže, je filtrování vody zevnitř. Zeolit je totiž velmi pórovitý a častokrát je přirovnáván k houbě. Doslova do sebe nečistoty nasákne, a ty uvíznou ve spleti mikroskopických komůrek. Třetí způsob filtrace tu byl již zmíněný, a tím je pohlcování čpavku pomocí tzv. iontové výměny, kdy se do vody uvolňují ionty některých minerálních (netoxických) prvků.

voda v bazénu

Filtrace vzduchu – zeolit nefiltruje pouze vodu, poradí si i s ovzduším, odkud eliminuje zejména zápach rozkládající se organické hmoty. Toto oceníte například v blízkosti odpadkového koše, anebo v botníku, pokud vám zrovna nevoní vaše obuv. Zbaví vás zápachu plísní, hniloby a bakteriálního rozkladu z jakéhokoli prostředí, zejména v kanceláři a v domácnosti.

Okrasný kámen – výhodou zeolitu je jeho relativní měkkost, tím pádem jej snadno rozdrtíte do různých frakcí, a s nimi pak lze nakládat jako s okrasnými kameny. Můžete jimi obsypávat skalničky, chodníčky na zahradě, základový terén podél domu, pergoly či dřevníku, anebo zeolit umístit na povrch či pod povrch květináče s pokojovými rostlinami.

Nejnovější komentáře

Žádné komentáře.