Chcete se dostat do letadla?

Chcete-li někdy někam letět letadlem, samozřejmě můžete. Chce to jen nemít neopodstatněný strach, a naopak mít letenku a přehled o tom, co si lze do letadla vzít a co ne. A i na tom posledně zmíněném hodně záleží. Nejspíš by vás sice pustili do letadla i tehdy, když byste se dostavili ke kontrole se zavazadlem plným toho zakázaného, ale až poté, co by vám to zakázané sebrali. Bez diskusí.

letadlo na ploše

V letecké přepravě to není jako ve vlaku nebo autobuse. A i když byste se i v přepravních podmínkách pozemních dopravců dočetli, že si tam nesmíte brát to či ono, ve vlaku nebo autobuse se na to vesměs tak nekouká. U letadel je to ale jiné. Tam je toho zakázaného mnohem víc a při bezpečnostní kontrole jsou na letištích neúprosní. A nelze spoléhat na benevolenci, i když je skutečností, že to na každém letišti vypadá a funguje trochu odlišně. Namátkou mě napadá, jak jsem pípal v bezpečnostním rámu ve Frankfurtu, zatímco v Praze a na jihoafrických letištích to ani nepíplo, jak mi při přestupu v Mnichově zabavili z příručního zavazadla zapomenuté nůžtičky na nehty, které mi prošly v Praze, nebo jak dítku v jihoafrickém Východním Londýně dovolili vzít si do bezpečnostního prostoru a pak zřejmě i do letadla i plechovku s limonádou, poté, co ho ‚přeprali‘, aby mohli onu plechovku zrentgenovat, čehož se ono dítko zřejmě bálo v domnění, že mu ji chtějí sebrat…

vnitřek letadla

Ale žerty stranou. To, že si do letadla něco nesmíte brát, je opodstatněné. Bohužel. Jsou předměty a materiály, jimiž byste mohli klidně i jen nechtěně zavinit komplikace a třeba i fatální nehodu, a to i když nejste teroristy. Nějaké ty magnety by mohly potenciálně negativně ovlivnit řízení letadla, tlakové nádoby by se mohly chovat podobně jako bomby, hořlaviny by si mohly usmyslet, že vzplanou, nebo by se vypařovaly a mohli přidusit osazenstvo letu, s chemikáliemi je to podobné. A ani nevinné tekutiny vám do letadla nepustí, stejně jako ostré předměty a imitace výbušnin a zbraní, o výbušninách a zbraních skutečných už ani nemluvě, abyste dejme tomu nepojali úmysl letadlo napadnout, unést nebo třeba i zničit, jak už se v minulosti stalo. A chybami se lidé učí.

A tak nechte nežádoucí věci doma. A stříkací pistolku si vezměte radši až do vlaku.

Nejnovější komentáře

Žádné komentáře.