Cestujete přes Johannesburg?

U nás máme do značné míry vsugerováno, že v bezpečí a pohodlí jsme doma. A čím více se od domova vzdálíme, tím více problémů nás může potkat. Ale věřte mi, že pokud jde o cestování do Jižní Afriky, bude to zřejmě přesně naopak. Doma v Evropě si odbudete to nejhorší a v JAR už vás pak nepotká nic horšího.

Což si můžeme ilustrovat třeba na letišti O. R. Tambo v Johannesburgu. Jistě, toto letiště a johannesburské předměstí Soweto jsou asi jako nebe a dudy, ale přesto na tomto letišti nepoznáte to, o čem koluje vtip, proč končí johannesburské espézetky písmeny GP. Protože je toto město Gangster Paradise.

letiště Johannesburg

Jenom tak namátkou:

  • Na letišti v Johannesburgu vás při příletu nejspíše čeká neskutečně dlouhá fronta lidí před pasovou kontrolou. Ale věřte mi, že tady přesto projdete pasovou kontrolou dříve než v případě několikanásobně kratší fronty na letišti Charlese de Gaulla v Paříži.
  • Na tomtéž letišti budou nejspíš toaletní černoši naznačovat, že byste jim mohli dát nějaké drobné. Ale není jim třeba cokoliv dávat, jde o bezplatnou službu. A na rozdíl třeba od našich placených toalet tam dotyční skutečně celou dobu šůrují podlahy a dezinfikují, takže je člověk svolný i nějaké ty drobné dát.
  • V přízemí johannesburského letiště si bez větších problémů vyměníte nejen měny považované u nás za konvertibilní. A pokud si uschováte doklad o výměně, vymění vám jejich zbytek před odletem zase na původní měnu. A dokonce to tady funguje i poměrně rychle. Na jihoafrické poměry bleskurychle.

suvenýry na letišti

Ale jednu poměrně nepříjemnou záležitost vám přece jenom zmíním. Jste-li kuřáci, pak počítejte s tím, že je v odletovém prostoru jen jediná kuřárna, a to ve Smoking Lounge. Kde vás personál bude nutit, abyste si něco objednali. A s oblibou zapomínají vracet i docela velké drobné ze zaplacené částky. Což tu z toho zřejmě dělá ten nejvýnosnější zlatý důl ze všech, co jich v Johannesburgu je.

Nejnovější komentáře

Žádné komentáře.